Barwy pobudzające do działania
Zapewne wiele osób zaskoczy fakt, że kolorami można zmieniać nastrój i nastawienie do życia – a nawet leczyć! Podobne techniki są jednak znane i stosowane już od czasów starożytnych; zajmowało się nimi wielu znanych oraz cenionych ludzi. Żeby wyjaśnić wpływ barw na człowieka, warto najpierw krótko przypomnieć, że światło to życie – energia, siła, zdrowie. Składową światła są natomiast kolory – a dokładnie 7 podstawowych. Każdy kolor ma właściwości fali elektromagnetycznej. Jest też odbierany przez nasz mózg, powodując zmianę w ciele – na przykład określoną reakcję hormonalną.
Jeśli chcemy zyskać więcej energii do działania, powinniśmy wybierać określone odcienie, które nam w tym pomogą – pobudzą, poprawią humor i sprawią, że radośniej spojrzymy na życie. Z radością i optymizmem niewątpliwie łączona jest barwa żółta. Dodaje ona pewności siebie i świetnie nadaje się do salonu. W podobny sposób działają zresztą odcienie pomarańczowego, albo czerwieni. Wśród propozycji Greinplast Ceramic do pokoju dziennego najlepiej nadaje się:
- Świetlisty bursztyn
- Karmelowa polewa
- Dojrzała cytryna
- Turecka chałwa
- Piasek pustyni
- Koralowe muśnięcie
- Ultramalina
- Róż wenecki
Kolory idealne dla relaksu
W każdym domu powinno być miejsce, które pobudza do działania, ale i takie, które pozwala na odprężenie – uspokaja i relaksuje po męczącym dniu. Z relaksem kojarzą się kolory bardziej stonowane, blade, bądź też uważane za chłodne. Znakomicie będą się nadawały do sypialni, która przecież powinna być miejscem regeneracji i odpoczynku.
Wśród propozycji Greinplast Ceramic najlepsze do tego pomieszczenia będą barwy:
- Lazurowa toń
- Niespokojne morze
- Letni błękit
- Zaspane niebo
- Morska bryza
- Stalowy błękit
- Gołębi puch
- Lawendowy róż
- Róża alpejska
- Zielona herbata
- Hiszpańska oliwka
Niebieski kolor łagodzi napięcie w sytuacjach stresowych, zielony uspokaja, ale też zmniejsza napięcie mięśniowe, a nawet pozwala zmniejszyć ciśnienie krwi. Objawy stresu pozwala również łagodzić fiolet, a zatem zalecany jest wszystkim osobom nerwowym i cierpiącym na bezsenność. Warto go jednak zestawiać z nieco bledszymi kolorami na ścianach – nie malujmy wszystkich czterech na mocny fiolet, bo optycznie zmniejszy pomieszczenie, co może nadmiernie przytłoczyć.
Uwzględniając oddziaływania barw na naszą psychikę przy doborze kolorów do wnętrz, unikniemy dyskomfortu podczas dłuższego w nich przebywania. Świadomy wybór koloru powinien uwzględnić nasze indywidualne odczucia i doświadczenia z poszczególnymi barwami.
12.07.2024
Odcienie bieli i stopień połysku farb do wnętrz
Biel to kolor, który odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrz, oferując niemal nieskończone możliwości kreowania...
więcej15.02.2023
Jak wyrównać podłoże pod prace glazurnicze lub podnieść poziom posadzki?
Podczas prac na posadzkach zdarza się, że zachodzi potrzeba, aby dokładnie wyrównać podłoże lub podnieść jego poziom. Dobrym rozwiązaniem...
więcej03.11.2022
Jak uniknąć smug podczas malowania sufitu?
Doradzamy jak dobrze pomalować sufit, tak aby uniknąć niedoskonałości.
więcej