Podczas prac na posadzkach zdarza się, że zachodzi potrzeba, aby dokładnie wyrównać podłoże lub podnieść jego poziom. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystać do tego jastrych samorozlewny – dzięki któremu jesteśmy w stanie łatwo uzyskać prostą i gładką płaszczyznę. W ofercie firmy Greinplast dostępny jest Jastrych Cementowy Szybkowiążący JCF10, do stosowania w warstwie od 2 mm do 10 mm.
Po pierwsze, w przypadku jastrychów samorozlewnych bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Za standardowe podłoże do którego przeznaczony jest jastrych samorozlewny JCF 10 należy uznać podłoże betonowe. Powinno być ono odpowiednio nośne, warstwy o obniżonej wytrzymałości na podłożu należy usunąć mechanicznie, odpylić i dodatkowo wzmocnić taką powierzchnię za pomocą gruntu głęboko penetrującego. Przed wykonywaniem wylewki należy również zadbać, aby podłoże było odpowiednio chłonne (do gruntowania można zastosować grunt Grienplast U).
Kolejnym etapem jest wykonanie dylatacji, przeniesienie istniejących dylatacji na podłożu oraz zabezpieczenie miejsc możliwych wycieków. W celu stworzenia przegród i dylatacji zastosować można specjalne taśmy dylatacyjne – bardzo ważne, aby miały one odpowiednią grubość, w przypadku małych powierzchni min. 5-6 mm. Maksymalna powierzchnia pola dylatacyjnego nie może przekraczać 25 m2, boki powierzchni dylatowanej nie powinny przekraczać 6 m.
Przed wylewaniem warto wyznaczyć sobie poziom, do którego wykonywać naszą wylewkę. W tym celu stosować można np. repery wraz z poziomnicą laserową. Bardzo przydatnym narzędziem może być również rakla na której możemy ustawić grubość na jaką będziemy rozprowadzać naszą wylewkę.
Przed bezpośrednim wylewaniem na dużych powierzchniach, warto wykonać sobie test rozpływności, tak aby określić, czy dobrze dobraliśmy ilość wody zarobowej. W wylewkach samorozlewnych jest to bardzo ważne. Do wykonania testu potrzebne będą, rura PCV o średnicy 75 mm i wysokości 5 cm oraz kawałek folii. Do takiego cylindra nalewamy sporządzoną wylewkę i na foli rozlewamy ją podnosząc cylinder pionowo do góry. Wylewka powinna rozlać się na około 31 cm. Jeżeli tak się stało – możemy mieć pewność, że ilość wody została dobrze dobrana. Ilość wody utrzymujemy jednakową w każdej sporządzonej mieszance.
Masę najlepiej wylewać równoległymi pasami do siebie, tak aby pola łączyły się ze sobą w stanie płynnej konsystencji – pozwala to na uzyskanie równej powierzchni. Masę można również rozprowadzać za pomocą pacy stalowej, łaty trapezowej lub rakli. Aby uzyskać jednakową, gładką powierzchnię, wylewkę należy odpowietrzać przy zastosowaniu wałka kolczastego – z jednego strony zapewnia to pozbycie się powietrza z wylanej masy, z drugiej zaś pozwala na dodatkowe mieszanie na posadzce i ułatwienie łączenia poszczególnych porcji wylewki.
Jastrych Greinplast JCF 10, jest wylewką szybkowiążącą, także na jej powierzchnię wejść można już po około 4 godzinach od zakończenia pracy. Po 24 godzinach powierzchnia nadaje się do przyklejania okładzin ceramicznych. Jedną z głównych zalet JCF 10 jest jego zwiększona odporność na oddziaływanie wilgoci – może być ona z powodzeniem zastosowana wewnątrz w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – np. łazienkach, czy garażach.
Oprócz tego posiada dodatki które z jednej strony znacznie zwiększają rozpływ, z drugiej zaś przy dobrze dobranej wodzie zapobiegają sedymentacji czyli osiadaniu cięższych frakcji wypełniaczy na dół, stąd stosunkowo łatwo uzyskać prostą płaszczyznę bez widocznych łączeń poszczególnych wylewanych pól o wysokiej wytrzymałości w całym przekroju. Wylewka również bardzo dobrze się odpowietrza i jest niezwykle wygodnym produktem w pracy.
12.07.2024
Odcienie bieli i stopień połysku farb do wnętrz
Biel to kolor, który odgrywa kluczową rolę w aranżacji wnętrz, oferując niemal nieskończone możliwości kreowania...
więcej03.11.2022
Jak uniknąć smug podczas malowania sufitu?
Doradzamy jak dobrze pomalować sufit, tak aby uniknąć niedoskonałości.
więcej14.10.2020
10. najczęściej popełnianych błędów podczas malowania
Przedstawiamy 10. najczęstszych błędów popełnianych podczas domowego malowania oraz doradzamy jak ich uniknąć.
więcej