SZUKAJ  
wybierz dział  
Elewacje

ELEWACJE

Szukaj inspiracji do wykonania swojej elewacji

Piękna i trwała elewacja na lata

18.05.2018
Facebook Twiiter
Piękna i trwała elewacja na lata

 

Zanim podejmiemy kroki związane z wykonaniem lub odnowieniem elewacji, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Bardzo ważne jest położenie budynku. Musimy pamiętać, że to, czy budynek stoi przy drodze, na wzniesieniu, blisko lasu, w pobliżu pól uprawnych lub zbiornika wodnego, będzie miało kluczowy wpływ na trwałość elewacji. Istotne jest również, jak bardzo narażony jest na nasłonecznienie. Wiąże się to bezpośrednio z szybkością wysychania poszczególnych ścian, a tym samym, z czasem występowania na ich powierzchni warunków sprzyjających rozwojowi mikroorganizmów. Należy również obserwować jak zachowuje się elewacja budynku w trakcie jej eksploatacji. Powiniśmy zwracać uwagę na to czy nie pojawiają się skupiska zabrudzeń, czy kolor elewacji jest jednakowy na całej powierzchni, czy nie doszło do miejscowych uszkodzeń. Dzięki temu możemy odpowiednio reagować na zjawiska, które w dłuższej perspektywie mają wpływ na trwałość elewacji i jej estetykę.

Materiał odpowiedni do warunków

Jeżeli budynek położony jest w otoczeniu, które powoduje, że jest on narażony na większe zabrudzenia, czy zawilgocenie, to najlepiej wybierać farbę, która jak najmniej się elektryzuje, czyli np. farbę nanosilikonową GREINPLAST FNX, silikonową GREINPLAST FX lub silikatową GREINPLAST FS. Taka farba zabezpieczy jednocześnie fasadę przed wnikaniem wilgoci, a tym samym ograniczy jej podatność na zabrudzenia. Jeżeli najbardziej zależy nam na jaskrawym kolorze, wtedy warto wybrać farbę akrylową GREINPLAST FA, nawet elastyczną GREINPLAST FE. Są to farby, dające możliwość zastosowania pigmentów organicznych, dzięki którym takie barwy będą osiągalne. Używając farby elastycznej, dodatkowo zwiększymy trwałość koloru. Niestety, musimy sobie  zdawać sprawę, że jaskrawe kolory ze względu na organiczny charakter pigmentów, będą podlegały naturalnemu blaknięciu. W dłuższej perspektywie czasu, nie jest temu w stanie całkowicie zapobiec nawet najlepsza farba. 

 

 

Identyfikacja podłoża

Istotnym uwarunkowaniem doboru farby jest podłoże, na które będziemy ją nakładać. Klienci często nie wiedzą, jaki rodzaj tynku czy farby był stosowany wcześniej. Na wszelkie podłoża, nawet na stare tynki akrylowe (oczywiście po ich wcześniejszym, odpowiednim przygotowaniu) najlepiej nadaje się farba nanosilikonowa GREINPLAST FNX. Jest to farba o obniżonej nasiąkliwości, ma bardzo wysokie parametry jeżeli chodzi o kąt zwilżania, a tym samym minimalną tendencję do wnikania wody. Niestety, tego typu farba nie zaspokoi w pełni upodobań dotyczących jaskrawego koloru. Jest ona paroprzepuszczalna, otwartoporowa, a co za tym idzie, w przypadku niestarannego wykonania oraz nieprzygotowania podłoża, może dochodzić do tzw. zjawiska kredowania, czyli wystąpienia na jej powierzchni białego, usuwalnego nalotu. Aby zapobiec temu zjawisku, do produkcji wyrobu wykorzystuje się wysokojakościowe spoiwo hybrydowe. Dzięki temu są one bardziej związane w powłoce farby, a co za tym idzie, bardziej odporne na kredowanie. Niestety, takiego efektu nie da się osiągnąć w przypadku kolorów o wysokim stopniu nasycenia. Farbę nanosilikonową można stosować w systemach ociepleń z różnymi materiałami termoizolującymi, jak wełna mineralna, EPS etc.

Efekt „Zielonej ściany”

Problemy z elewacją mogą być związane z niską jakością materiału użytego do jej wykonania . Często jednak są skutkiem nieprawidłowego wykonania. By mieć pewność, że połączone elementy mają odpowiednią elastyczność i przyczepność międzywarstwową, powinno się stosować ocieplenia pochodzące od jednego systemodawcy. Najczęściej zgłaszanym problemem są tzw. „zielone ściany”. Na powstawanie tego efektu duży wpływ ma usytuowanie budynku. Najbardziej narażone na wzrost mikroorganizmów są budynki położone w bezpośrednim sąsiedztwie drzew i krzewów oraz w pobliżu zbiorników wodnych, ale także te, znajdujące się w bezpośredniej bliskości odsłoniętych powierzchni rolnych, z których wiatr nawiewa drobinki gleby i substancji mineralnych. Podobnie jest z zanieczyszczeniami miejskimi, które stanowią doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów.

 

 

Usytuowanie budynku nie jest jednak jedyną przyczyną występowania tego zjawiska. Wynika ono również ze stosowania coraz grubszych warstw ociepleniowych w celu uniknięcia strat energii. Oczywiście można zastosować odpowiednie dodatki chroniące powłokę przed rozwojem mikroorganizmów. Środki te zwykle składają się z trzech lub czterech podstawowych substancji chemicznych o różnym profilu działania. Niestety, każda z tych substancji użytkowana w warunkach zewnętrznych będzie miała mniejszą lub większą tendencję do wymywania. Z farby substancje te wymywają się szybciej, bo jest to cieńsza powłoka, z tynku wolniej, bo jest to grubsze podłoże. Dlatego w przypadku farby stosuje się czterokrotnie więcej substancji chemicznych niż w przypadku tynku. Aby zmniejszyć ten efekt, firma Greinplast wykorzystuje substancje czynne w postaci tzw. mikrokapsułek. Chronią one substancje przed nadmiernym i niepotrzebnym wymywaniem z powierzchni, a tym samym powodują, że są one dostępne w powłoce znacznie dłużej niż substancje niemikrokapsulowane.

W przypadku elewacji nowo-projektowanych dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie zestawu składającego się z farby podkładowej z dodatkiem substancji chroniącej powłokę oraz tynku biohydrofobowego GREINPLAST TPB. Taki zestaw będzie gwarantował skuteczną ochronę przed zazielenieniem.

Dbasz to masz

Podstawową kwestią jest również dbanie o czystość elewacji i niedopuszczanie do jej nadmiernego zabrudzenia. Przynajmniej raz na pięć lat należy ją dokładnie wymyć, a do dziesięciu odmalować. Kurz, błoto i inne nieczystości nie tylko szpecą elewację, ale również ją niszczą. Zanieczyszczenia usuwamy wodą z dodatkiem zwykłych domowych płynów czyszczących albo profesjonalnymi środkami dedykowanymi do mycia elewacji. Ponadto powinniśmy zwracać uwagę na wszelkie rysy i pęknięcia, które mogą świadczyć o tym, że coś złego się dzieje z naszą elewacją.

Jak każdy produkt budowlany, tak również elewacja nie ma wiecznej trwałości i należy zadbać, aby procesy korozyjne  postępowały jak najwolniej. Trwałość systemu ociepleń szacowana jest na 25 – 30 lat, przy założeniu, że będziemy dbać o jego wierzchnią warstwę. Regularne odświeżanie tynku zapewni nie tylko wysoką estetykę budynku, ale także sprawi, że będzie on spełniał wymogi termoizolacyjne.

 

 

23.07.2024

Jak wyczyścić elewację

Elewacja budynku jest jego wizytówką, wpływając na estetykę i pierwsze wrażenie. Z biegiem lat, zanieczyszczenia mogą oszpecić jej wygląd....

więcej
Projekty unijne